Odstránenie symbolov zločinného komunistického režimu z námestia v centre Prešova
Inšpirovaný aktuálnou aktivitou susedných Košíc, spolu s podpísanými občanmi pod touto petíciou,
zaväzujeme mestský úrad v Prešove odstrániť symboly komunizmu z pamätníka oslobodenia mesta.
Mramorová tabuľa na západnej strane nesúca heslo „Sláva ruskej zbrani“
Pamätník stojaci v historickej časti centra, v južnom parku na Hlavnej ulici, je turistickým cieľom mnohých návštevníkov mesta Prešov. Navyše v Prešove študujú, pracujú a bývajú tisícky občanov Ukrajiny. Majú tu svoje kultúrne, vzdelávacie inštitúcie aj Generálny konzulát. Títo ľudia sú neodmysliteľne spätí so životom v meste už niekoľko storočí. Po bezbrehej agresii Ruska z februára 2022 sa v meste zo dňa na deň ocitli ďalšie tisícky občanov Ukrajinskej národnosti. Je traumatizujúce, že musia denne prechádzať okolo pomníka nesúceho oslavné heslo „Sláva ruskej zbrani“ teda názvu krajiny, ktorá porušovaním medzinárodným zmlúv ich viac ako 2 roky terorizuje ich obyvateľstvo.
Štyri kovové symboly kosáka a kladiva
Komunistický režim bol podľa zákona č. 125/1996 Z. z. o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému označený za zločinecký, nemorálny a protiprávny. Na vrchole pomníka sú pripevnené 4 kovové symboly robotníckeho hnutia: kosák a kladivo, teda symboly, ktoré predstavujú jeho propagáciu.
Severný reliéf s kosákom a kladivom a nápisom „Proletári všetkých krajín spojte sa“
Pod symbolmi na severnom reliéfe sa nachádza nápis v azbuke
„пролетарии всех стран объединяйтесь“ (proletarii vsekh stran ob"yedinyaytes') - Proletári všetkých krajín spojte sa!
teda hesla komunistickej ideológie a režimu, ktorý rozhodoval o riadení štátu smerujúcemu k cieľavedomému ničeniu tradičných hodnôt európskej civilizácie, národných a náboženských práv, za úmyselné porušovanie ľudských práv a slobôd, za justičné zločiny vykonané v politických procesoch, za teror vykonávaný proti nositeľom iných názorov, než aké zodpovedali učeniu marxizmu-leninizmu, za devastáciu hospodárstva, za zničenie tradičných princípov vlastníckeho práva, za zneužívanie výchovy, vzdelávania, vedy a kultúry na politické a ideologické účely, ako aj za bezohľadné ničenie historických pamiatok, prírody a životného prostredia.
Západný reliéf s kosákom a kladivom a nápisom „Vlastenecká vojna“
Reliéf na západnej strane s kosákom a kladivom navyše nesie heslo v azbuke
„отечественная война“ (otechestvennaya voyna) – Vlastenecká vojna,
teda historickú lož, ktorou Sovietsky zväz zapiera fakt, že spolu s Nemeckom po spísaní tajnej dohody v pakte Molotov-Ribbentrop z augusta 1939, rozpútal Druhú svetovú vojnu, keď 17.9.1939 v spolupráci s Treťou ríšou zaútočil na Poľsko. Na jeho území sa správala genocídne ako dnes na Ukrajine (Katynský masaker). Pod hrozbou násilia si Stalin vynútil spojenecké zmluvy a rozmiestnenie sovietskych jednotiek v Estónsku, Lotyšsku a Litve. Fínsko podobnú požiadavku odmietlo. Preto 30. 11. 1939 došlo k napadnutiu Fínska (tzv. zimná vojna). Výsledkom bola anexia časti fínskeho územia, svet navyše vyjadril svoju nevôľu - ZSSR bol vylúčený zo Spoločenstva národov (OSN), krátko po ukončení zimnej vojny Stalin násilím obsadil Pobaltie a rozpútal tu teror.
Východný reliéf s kosákom a kladivom a štátnym znakom ZSSR
Menoslov vojakov Červenej armády nachádzajúci sa na pomníku nemá historické súvislosti s oslobodením, pretože počas neho nepadol ani výstrel. Vojaci padli pri oslobodzovaní východného Slovenska a ich pozostatky uložili na verejnom cintoríne v Košiciach.
Do roku 2014 nemali ani ruskí historici presnejšie, archívmi doložené údaje o etnickom zložení Červenej armády a o jeho zmenách v priebehu druhej svetovej vojny. Tieto informácie zostávali dlho utajené. Až v posledných rokoch k nim získali bádatelia prístup a začali o tom uverejňovať prvé vedecké práce. Faktograficky Slovensko oslobodzovali aj iné národy ako Rusi, a teda aj Ukrajinci, aj Bielorusi, aj Arméni, aj Turkméni, aj Židia, aj Tatári, aj Kazaši, aj Rumuni, aj príslušníci ďalších národov a etník. A, samozrejme, aj Česi a Slováci. Preto je reliéf so štátnym znakom ZSSR historicky zavadzajúci.
Odhalenie historickej pravdy - lietadlá prileteli z východu
Ku pomník v centre majú historickú krivdu aj samotní občania Prešova. Naše mesto bolo počas Vianoc 1944 zbombardované vojskami červenej armády, ktorú pomník oslavuje ako oslobodzujúcu. Navyše o zničujúcom nálete na metropolu Šariša sa celé nasledujúce polstoročie mlčalo. Pritom to bol práve Prešov, v porovnaní s Bratislavou, Nitrou či Novými Zámkami, štyrmi bombardovanými mestami na Slovensku, poškodený najviac. V čase, keď sa rozhodlo o bombardovaní Prešova, bol už výsledok vojny jasný. V meste sa nenachádzali väčšie jednotky, ostatne, bomby ani nezasiahli významnejšie vojenské objekty. Počet usmrtených občanov mesta sa odhaduje na 120-130, nemecké obete na vyše tristo a v budove väznice nemeckej bezpečnostnej služby našlo smrť 120 politických väzňov. Prešov vojská oslobodili 19. januára 1945 no už 25. januára 1945 začal svoju činnosť Národný výbor, v ktorom mali rozhodujúce postavenie komunisti a začala sa písať nová tragédia, nové deportácie, tentoraz do gulagov na Východe. Odvliekli 264 Prešovčanov, nevrátil sa každý tretí.
Z ohľadom na tieto historické fakty žiadame o odstránenie symbolov:
- mramorová tabuľa na západnej strane nesúca heslo „Sláva ruskej zbrani“
- 4 kovové symboly kosáka a kladiva
- severný reliéf s kosákom a kladivom a nápisom „Proletári všetkých krajín spojte sa“
- západný reliéf s kosákom a kladivom a nápisom „Vlastenecká vojna“
- východný reliéf s kosákom a kladivom a štátnym znakom ZSSR
Odstránením týchto symbolov z verejného priestoru sa posilní demokratický charakter Slovenska, vyjadrí solidarita s obeťami vojny na Ukrajine, úcta k obetiam totalitných režimov v Československu a úcta k obetiam vianočného bombardovania Prešova Červenou armádou.
Petičný výbor
Mgr. Richard Veľký, Fulianka- predseda
Jana Kozlíková, Námestovo - členka
PhD. Peter Prívald, Záhorská Bystrica - člen
Richard Veľký Kontaktujte autora petície