Petícia za záchranu ružomberskej Kalvárie
Svojim podpisom sa pripájam
k Výzve na záchranu ružomberskej Kalvárie
adresovanej spoločnosti CPI Slovakia a.s. a voleným predstaviteľom mesta Ružomberok, ktorej text tvorí prílohu tejto petície (ďalej ako „Výzva“) a žiadam mestské zastupiteľstvo a primátora mesta Ružomberok, aby v zmysle uvedenej Výzvy a v záujme ochrany a zvýšenia kultúrnej, spoločenskej, krajinnej a sakrálnej hodnoty ružomberskej Kalvárie a jej okolia, bezodkladne zabezpečili nástrojmi územného plánovania ochranu územia Kalvárie a jej okolia pred nevhodnou zástavbou a rokovaním a dohodou so spoločnosťou CPI Slovakia a.s. vylúčili plánovanú výstavbu CPI Slovakia, a.s. vedľa Kalvárie a to za obojstranne prijateľných dohodnutých podmienok.
Petičný výbor:
Mgr. Ing. Miroslav Zuberec, Antona Bernoláka 1408/23, 034 01 Ružomberok
Mgr. A. Richard Kalmár, Námestie Andreja Hlinku 34, 034 01 Ružomberok
Ing. arch. Vavrinec Kendera, Namestie S.N. Hýroša 2, 034 01 Ružomberok
Peter Kravčák, PhD., Štefana Moyzesa 1576/18, 034 01 Ružomberok
Patrik Habo, ul. Andreja Hlinku 78, 034 06 Ružomberok
Ing. arch. Martin Bišťan, Ema Buhúňa 20, 03401 Ružomberok
Mgr. Ľuboš Kútnik, I.Houdeka 1924/30, 034 01 Ružomberok
Mgr. Art Ján Kuráň, Obvodová cesta 1258/1, 034 01, Ružomberok
MUDr. Karol Javorka, PhD., Dončova 17, 034 01 Ružomberok
Osoba na zastupovanie v styku s orgánom verejnej moci (zástupca):
Patrik Habo, poslanec MsZ Ružomberok, kontakt: ul. Andreja Hlinku 78, 034 06 Ružomberok, 0905 607 137, patrik.habo@lss.sk
Celý príbeh ružomberskej Kalvárie nájdete na www.kalvariark.sk
Príloha petície (text Výzvy):
Vážení predstavitelia spoločnosti CPI Slovakia a.s.,
vážení volení predstavitelia mesta Ružomberok,
motivovaní úctou ku kultúrnemu dedičstvu mesta Ružomberok, Slovenska a Európy postavenej na kresťanských hodnotách, uvedomujúc si skutočné hodnoty civilizovanej spoločnosti, majúc pritom výnimočný vzťah k mestu a pociťujúc zodpovednosť za jeho rozvoj a ochranu jeho výnimočných hodnôt, považujeme za svoju povinnosť využiť svoju spoločenskú angažovanosť a autoritu a osloviť Vás vo veci budúcnosti ružomberskej Kalvárie.
Sme presvedčení, že projekt zástavby okolia ružomberskej Kalvárie spoločnosti CPI Slovakia a.s. nenávratne devastuje kultúrnu, spoločenskú, mestotvornú, sakrálnu a prírodnokrajinnú hodnotu tejto výnimočnej lokality, voči ktorej je protihodnota pár stavieb na bývanie pre niekoľko obyvateľov zanedbateľná a nie je ani zlomkom spoločenskej hodnoty tejto dominanty mesta.
Kalvárii dnes chýba jej jasné urbanistické, priestorové zadefinovanie a akcent. Navrhovaná zástavba spoločnosti CPI Slovakia a.s. odhryzáva zo životného priestoru Kalvárie, je vážne konfliktná a nerešpektuje, že Kalvária dáva celej lokalite meno a je jej najdôležitejšiu časťou. Bytová výstavba v tesnej blízkosti kaplniek, predpokladané výškové a hmotové prevedenie, navrhované dopravné napojenie priamo z krížovej cesty, obmedzenie verejného prístupu na územie a konflikt funkcie bývania s verejnoprospešným využitím predstavuje príkry rozpor projektu s celospoločenskou funkciou územia Kalvárie a s pripravovaným projektom jej revitalizácie.
V tomto stave považujeme za nevyhnutné bezodkladne nájsť výnimočné riešenie smerujúce k jasnému zadefinovaniu územia Kalvárie a jej jednoznačnej ochrane a tomu podriadiť prípadnú okolitú zástavbu tak, aby sa zachoval a posilnil jej mimoriadny spoločenský a verejnoprospešný význam. Ten totiž spočíva vo výnimočnej symbióze jej sakrálnej funkcie, funkcie historického a duchovného dedičstva, mestotvornej funkcie dominanty mesta, funkcie rekreačno-oddychovej a funkcie neopakovateľného prírodného a krajinného prvku s osobitným geniom loci.
Ružomberská kalvária je najstaršou a stavebne i najhonosnejšou kalváriou na Liptove. Myšlienka jej vzniku je spojená s menami vtedajších ružomberských cirkevných predstaviteľov - farára Jána Nepomuka Záhoru a Andreja Kučmu. Začiatok jej výstavby sa datuje k roku 1858, pričom je namieste zdôrazniť, že sa zrealizovala z iniciatívy a darov veriacich, obyvateľov mesta, z finančnej podpory magistrátu a z nadšenia a práce dobrovoľníkov. Bolo tomu tak aj pri jej prvej základnej oprave ukončenej v roku 1904, druhej renovácii v rokoch 1947-48 a poslednej oprave vykonanej Františkom Šlachtom v roku 1995.
Dochované sú historické záznamy s menami darcov, remeselných spolkov, stavebníkov, majstrov od minulosti až po súčasnosť. Kalvária je tak zhmotnením úprimnej snahy našich predkov, ktorá nás aj dnes zaväzuje. Preto majú veriaci a Ružomberčania aj dnes plné historické právo vyjadrovať sa k jej spravovaniu, rozvíjaniu a byť v tomto ohľade rešpektovaní.
Za posledné dve volebné obdobia sme boli svedkami politického boja o vzhľad Kalvárie, výsledkom ktorého bolo, že nakoniec politickými, a nie odbornými rozhodnutiami dostal zelenú projekt, ktorý ju navždy poškodí.
Odhliadnuc od toho, či navrhovaný projekt výstavby v území Kalvárie bol, alebo nebol vydláždený právne nespochybniteľným postupom, sme názoru, že žiadny vlastník okolitého pozemku nemá morálne právo decimovať úsilie predkov a pripraviť budúce pokolenia o hodnotu nemerateľnú peniazmi a funkciu nenahraditeľného celospoločenského významu. Hodnota, význam a funkcia Kalvárie totiž nie je definovaná len úzkym pásom štácií vymedzených kaplnkami a kostolom, ale jej celkovým krajinným osadením a širším okolitým prostredím.
Zdôrazňujeme, že naša výzva nesmeruje proti spoločnosti CPI Slovakia a.s. a jej zámerom investovať v meste Ružomberok. Sme však presvedčení, že spoločnosti CPI Slovakia a.s. nebol, možno aj zámerne, dostatočne akcentovaný vyššie spomenutý celospoločenský význam Kalvárie. Je faktom, že Kalvária dostala počas svojej novodobej existencie najmä politickými rozhodnutiami magistrátu osudové rany, ktoré jej význam akoby zatienili. Či už to bolo socialistické vybudovanie komunikácie vedenej naprieč krížovou cestou a následná zástavba IBV v jej spodnej časti, alebo prevod vlastníctva mestských pozemkov, vedľa ktorých stoja kaplnky Kalvárie, súkromnej osobe v roku 2005, či nedávne zriadenie vecných bremien na mestských pozemkoch umožňujúce dopravné napojenie v mieste krížovej cesty, alebo zmeny územného plánu v minulom roku, ktorými sa zabúda na jej ochranné pásmo.
V situácii, ktorá je, bohužiaľ, aj dôsledkom nezodpovedných rozhodnutí magistrátu, preto žiadame, aby sa najprv odborne zadefinovalo územie Kalvárie a aby predstavitelia mesta bezodkladne vstúpili do rokovania so spoločnosťou CPI Slovakia a.s. a dohodli obojstranne akceptovateľnú zámenu časti pozemkov medzi mestom a CPI Slovakia a.s., na základe ktorej vznikne dostatočne široké ochranné pásmo Kalvárie vo výlučnom vlastníctve mesta Ružomberok. Možná alternatíva takejto zámeny, ktorá by aj spoločnosti CPI Slovakia a.s. umožnila realizovať svoj developerský zámer hodnotnejším spôsobom, je uvedená v prílohe.
Je vecou tak profesionálneho prístupu, ako aj intelektuálnej a kultúrnej úrovne spoločnosti, developerov, architektov a predstaviteľov mesta neruinovať nevyčísliteľné hodnoty s vidinou krátkodobého zisku. Práve naopak, zachovaním a zveľadením Kalvárie sa znásobí hodnota jej okolia a mesta, čo prinesie oveľa väčší prospech pre jednotlivcov a vlastníkov viac či menej blízkych nehnuteľností. Nech iné slovenské mestá, ktoré sa hrdia svojimi „Kalváriami“, sú nám v tomto smere vzorom.
Týmto teda vyzývame dotknuté strany, aby pristúpili k ochrane podstaty Kalvárie v duchu navrhovaného riešenia tak, aby Kalvária nenasledovala neblahý osud kaštieľa svätej Žofie. Sme odhodlaní vo veci jej záchrany nielen vykonať intelektuálny, odborný, spoločenský a mediálny tlak, ale pri riešení ponúknuť aj pomocnú ruku.
S úctou,
dolupodpísaní predstavitelia spoločenského a kultúrneho života:
Richard Kalmár, architekt
Miroslav Zuberec, právnik
Patrik Habo, poslanec MsZ
Vavrinec Kendera, architekt
Lucia Jurčová, učiteľka
Jana Hadryová, učiteľka
Miroslava Murínová, učiteľka
Lucia Likavčanová, dôchodkyňa
Gabriela Kocúnová, rehabilitačná sestra
Elena Urmaničová, dôchodkyňa
Marta Bošelová, pedagóg-výtvarník
Peter Svrček, advokát
Rastislav Múlda, historik
Dorota Kenderová, umelkyňa, riaditeľka VS galérie
Michal Kovačic, riaditeľ, Liptovské múzeum Ružomberok
Michal Bálek, architekt
Róbert Kolár, riaditeľ, Inštitút RK
Ján Golian, historik
Vladimír Klimek, učiteľ
Mária Peťová, riaditeľka DC
Ľubomír Sidor, vodohospodár
Rastislav Horvát, predseda MAS Dolný Liptov
Karol Javorka, poslanec MsZ a VÚC
Magdaléna Kachárová, architekt
Martin Bišťan, architekt
Jozef Hyravý, architekt
Pavol Rusko, výtvarník
Katarína Konfálová, architekt
Rastislav Biarinec, sochár
Patricia Biarincová, výtvarníčka
Peter Sálus, architekt
Ivan Palovič, hudobník-umelec
Ján Kudlička, výtvarník
Marianna Medvecká, architekt
Peter Abonyi, architekt
Róbert Weidlich, architekt
Juraj Záhorec, architekt
Emil Maretta, prednosta Okresného úradu Ružomberok
Ján Kuráň, poslanec MsZ
Ľuboš Kútnik, učiteľ
Pavel Izrael, vysokoškolský pedagóg
Eva Izraelová, pedagóg
Ľubomír Kubáň, riaditeľ ÚPSVaR
Daniela Sečkárová, SZČO
Miloš Sečkár, podnikateľ
Peter Kravčák, vysokoškolský pedagóg
Juraj Burgan, poslanec MsZ
Imrich Gazda, publicista
Jaroslav Rakučák, sociálny pracovník
Dušan Schnierer, sociálny pracovník
Mária Papčová, technický pracovník
Tibor Záhorec, grafik
Vladimír Bačkor, technický pracovník
Edita Mydlová, dôchodkyňa
Marián Mydlo, dôchodca, publicista LKRS
Patrik Lupták, podnikateľ, aktivista
Iveta Kubačková, pracovník ÚVN Ružomberok
Michal Kubačka, poslanec MsZ Ružomberok
Patrik Habo Kontaktujte autora petície