Stop veterným parkom pri Strekove, Rúbani, Novej Vieske, Bátorových Kosihách a Pribete!
My, občania obcí Strekov, Rúbaň, Pribeta, Nová Vieska, Bátorove Kosihy a ďalší, vyjadrujeme svoj zásadný nesúhlas s plánovanou výstavbou rozsiahlych energetických parkov s veternými turbínami v bezprostrednej blízkosti našich obcí.
Nesúhlasíme s týmto zámerom z nasledujúcich závažných dôvodov:
1. Negatívny vplyv na krajinný ráz: Plánované veterné turbíny s výškou presahujúcou 200 metrov drasticky narušia malebný vzhľad našej prírody a okolitej krajiny.
2. Ohrozenie chránenej oblasti: V tesnej blízkosti sa nachádza chránená oblasť "Parížske močiare", ktorá je domovom vzácnych druhov vtáctva. Výstavba a prevádzka veterných parkov predstavuje pre tieto živočíchy značné riziko vyrušovania a ohrozenia ich existencie.
https://data.sopsr.sk/chranene-objekty/chranene-uzemia/detail/SKCHVU020
3. Nezodpovedajúce finančné prínosy: Predpokladané finančné prínosy pre obec Strekov sú neprimerane nízke (v prepočte menej ako 2 € mesačne na obyvateľa), čo nekompenzuje negatívne dopady projektu.
4. Negatívny dopad na turizmus: Vzhľadom na rozsiahlu plánovanú výstavbu veterných turbín po celom Slovensku (viac ako 600 turbín), predpokladáme odliv turistov z našej oblasti, ktorí budú vyhľadávať nenarušené lokality.
https://www.ramma.is/media/ra5/Wind_tourism_lit_review_2023_final.pdf
5. Pokles hodnoty nehnuteľností: Výstavba veterných turbín v blízkosti obytných zón nepochybne povedie k zníženiu hodnoty nehnuteľností v našich obciach.
6. Finančná nestabilita investora: Informácie z verejne dostupných zdrojov (Finstat) naznačujú, že spoločnosť, ktorá má projekt realizovať, je stratová, čo vyvoláva obavy o dlhodobú udržateľnosť a prípadnú likvidáciu turbín.
https://www.finstat.sk/45362319
7. Zabratie úrodnej pôdy: Plánovaná výstavba zasiahne úrodné poľnohospodárske pôdy, ktoré sú dôležité pre miestnu ekonomiku a potravinovú sebestačnosť.
8. Trvalé zásahy do pôdy: Masívne základy 200-metrových turbín, s hĺbkou presahujúcou 12 metrov, predstavujú trvalý zásah do pôdy, ktorý bude po skončení životnosti turbín ťažko odstrániteľný.
https://www.windpark-vechigen.ch/fakten/windrad-technik/
9. Obmedzená životnosť a problém s likvidáciou: Životnosť veterných turbín je len približne 25 rokov a existuje vysoká pravdepodobnosť, že po jej uplynutí nebudú demontované, čím zostanú v krajine ako environmentálna záťaž.
10. Uvoľňovanie toxických látok: Toxické nátery používané na turbínach sa môžu postupne uvoľňovať do okolitého prostredia a kontaminovať pôdu a vodu. Recyklácia turbín je navyše komplikovaná a nie vždy možná.
11. Odstrašenie fauny: Hluk a pohyb turbín budú mať negatívny vplyv na divokú zver a vtáctvo v okolí, čo povedie k ich odplašeniu z prirodzených biotopov.
12. Nedostatočná informovanosť a vylúčenie verejnosti: Zmluva o výstavbe bola podpísaná bez adekvátnej informovanosti a účasti obyvateľov a samosprávy dotknutých obcí.
13. Energetická sebestačnosť Slovenska: Slovensko disponuje dvoma jadrovými elektrárňami, ktoré zabezpečujú dostatočnú produkciu elektrickej energie aj pre susedné štáty. Nie sme odkázaní na rozsiahlu výstavbu veterných parkov.
14. Žiadny prínos k zníženiu cien energií: Obyvatelia našich obcí nebudú mať v dôsledku výstavby veterných parkov lacnejšiu elektrickú energiu.
Na základe uvedených skutočností žiadame kompetentné orgány, aby prehodnotili plány na výstavbu veterných parkov v okolí obcí Strekov, Rúbaň, Nová Vieska, Pribeta a Bátorove Kosihy a upustili od ich realizácie v záujme ochrany nášho životného prostredia, krajiny a kvality života našich občanov.
Žiadame o aktívne zapojenie občanov a samospráv dotknutých obcí do rozhodovacieho procesu týkajúceho sa budúcnosti nášho regiónu.
Miroslav Hráček Kontaktujte autora petície