Hromadná pripomienka za dostupnejšie možnosti ako chrániť domácich miláčikov

Peticia_obojky.png

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dňa 9.9.2024 začalo ex post hodnotenie zákona č. 17/2018 Z. z. o veterinárnych prípravkoch a veterinárnych technických pomôckach.

Hodnotenie sa týka najmä skutočnosti, že najúčinnejšie antiparazitiká (napr. obojky) pre domácich miláčikov sú v súčasnosti dostupné len v lekárňach a spotrebitelia si ich nemôžu zakúpiť v špecializovaných predajniach, napríklad pet shopoch. Táto situácia nastáva napriek tomu, že takéto antiparazitiká nie sú viazané na lekársky predpis.

Touto hromadnou pripomienkou chceme jednoznačne podporiť možnosť v rozumnej miere a za rozumných podmienok otvoriť trh s predajom vybraných veterinárnych prípravkov, najmä antiparazitík.

Odôvodnenie

Pet shopy môžu v súčasnosti ponúkať iba niektoré druhy antiparazitík, ktoré sa však z hľadiska ochrany a prevencie vyznačujú slabším účinkom. Záujem spotrebiteľov o tieto produkty sa pritom dlhodobo zvyšuje a nie je vôbec prekvapujúcim. Výskyt kliešťovej encefalitídy, ale aj iných parazitických ochorení za posledné roky narastá a zodpovední majitelia sa chcú prirodzene uistiť, že ich domácim miláčikom nič nehrozí.

Pet shopy sú pre väčšinu ľudí logickým miestom, ku ktorému majú blízko a ktoré je určite najlepšie vybavené na predaj tovaru určeného pre zvieratá, a to najmä, ak zoberieme do úvahy, že na jeho nákup nie je potrebný recept. Zároveň disponujú personálom, ktorý okrem náklonnosti k zvieratám charakterizuje aj to, že je riadne vyškolený a pravdepodobne najlepšie z celého segmentu maloobchodu rozumie sortimentu pre domáce zvieratá.

Pokiaľ preskúmame miesta, na ktorých si spotrebitelia v súčasnosti môžu antiparazitiká zakúpiť, načrtá sa nám obraz, ktorý ešte viac podčiarkuje nezmyselnosť obmedzení:

  1. Objednať si obojky z e-shopu (buď pololegálne zo zahraničných e-shopov alebo legálne z internetovej lekárne), kde však mnohým spotrebiteľom chýba poradenstvo pri výbere správneho produktu, takže si nemusia byť istí, či kupujú vhodný prípravok. Je zarážajúce, že sa obojky dajú kúpiť na internete, ale v špecializovaných predajniach s vyškoleným personálom to možné nie je.
  2. Ísť do klasickej lekárne, kde nedostanú najlepšie poradenstvo, keďže lekárnici sú v prvom rade odborníkmi na humánnu farmáciu.
  3. Ísť k zverolekárovi, čo je však zbytočne drahé, nedostupné a zaťažujúce – ani všeobecný lekár alebo pediater predsa nepredáva paracetamol, ibuprofén alebo antihistaminický gél na uštipnutie hmyzom.

Situácia je pomerne paradoxná, navyše ak požadujeme vysokú úroveň poradenstva. Najlepšie poradenstvo dostane spotrebiteľ celkom určite v špecializovanom obchode s vyškoleným personálom. Zároveň podotýkame, že parazity sú na Slovensku pretrvávajúci problém a spotrebitelia by mali mať prístup k efektívnym prostriedkom v čo najširšom spektre predajní (a najmä predajní na to určených). Takýto prístup by pritom nemusel zľaviť z prísnej regulácie a zo školení pracovníkov v špecializovaných predajniach. 

Status quo je takisto v kontraste s mnohými štátmi naprieč Európou, ktoré sa vydali uvoľnenejším režimom, a tak majú dostupnejšie a často aj lacnejšie produkty. Napríklad v Dánsku môžu predávajúci získať povolenie na predaj voľnopredajných prípravkov vhodných na predaj mimo lekární, pričom mnohí z nich sú tiež oprávnení predávať voľnopredajné veterinárne prípravkov – podľa posledných údajov ide asi o 3 800 obchodov oprávnených predávať humánne liečivá a asi 300 obchodov veterinárne liečivá. Tieto predajne zvyčajne nezamestnávajú odborný lekárenský personál a ani to nie je na účely predaja takýchto prípravkov potrebné. Podobný systém, ktorý zavádza kategóriu vyhradených veterinárnych liečivých prípravkov, funguje napríklad aj v susednej Českej republike.

Na základe týchto argumentov veríme, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky pristúpi k novelizácii zákona č. 17/2018 Z. z. o veterinárnych prípravkoch a veterinárnych technických pomôckach tak, aby zabezpečilo spotrebiteľom a spotrebiteľkám lepšie, kvalitnejšie a dostupnejšie možnosti ako chrániť svojich domácich miláčikov.

Kontaktná osoba: Filip Kužma, riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa, e-mail: ims@modernyspotrebitel.sk

Pripomienka je zastrešená Inštitútom moderného spotrebiteľa, ktorý od roku 2018 presadzuje záujmy spotrebiteľov žijúcich v modernej dobe, vzdeláva a podieľa sa na tvorbe politík, ktoré pomáhajú zlepšiť spotrebiteľské prostredie. Inštitút moderného spotrebiteľa je členom Consumers International, najväčšieho svetového združenia spotrebiteľských organizácií, ktoré desiatky rokov zastrešuje vyše 200 členov z viac ako 100 krajín.

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Filip Kužma bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:




Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...