Návrat Slovenska na Eurovision Song Contest od roku 2026!

Otvorený list pre Slovenskú Televíziu a Rozhlas a Ministerstvo kultúry SR

My, dolupodpísaní členovia OZ OGAE Slovakia, umelci, fanúšikovia Eurovízie a podporovatelia rozvoja slovenskej hudby, týmto vyzývame Slovenskú Televíziu a Rozhlas (ďalej STVR) na podniknutie nevyhnutných krokov k návratu Slovenskej republiky do súťaže Eurovision Song Contest od ročníka 2026. Konáme tak na základe hlbokého presvedčenia, že účasť v tejto najväčšej pesničkovej súťaži na svete, ktorú každoročne sleduje viac ako 160 miliónov ľudí, bude mať pozitívny vplyv na rozvoj slovenskej hudobnej scény a propagáciu Slovenska v zahraničí.

Vyzývame STVR, aby sa po rokoch absencie na tomto celoeurópskom kultúrnom projekte opätovne zapojila do spoločenstva európskych krajín, ktoré sa každoročne snažia o propagáciu svojej kultúry a aktívnu podporu miestnej umeleckej scény. Veríme, že tento krok napomôže nie len rozvoju slovenskej kultúry a domácej hudobnej scény, ale umožní aj účelnú a pozitívnu propagáciu našej krajiny v zahraničí.

Opierajúc sa o Programové vyhlásenie Vlády SR z 13. novembra 2023, ktoré v časti Kultúrna politika hovorí: “Vláda má záujem, aby národná kultúra bola v popredí spoločenského záujmu a preto jej bude poskytnutá adekvátna podpora na jej rozvoj.”,  žiadame STVR v koordinácii s Ministerstvom kultúry SR, aby zaistili adekvátne technické a finančné podmienky pre výber reprezentanta Slovenskej republiky pre Eurovision Song Contest 2026 a jeho dôstojnú reprezentáciu našej krajiny na tejto súťaži.

Ako ideálny spôsob výberu reprezentanta Slovneskej republiky vidíme celonárodné kolo pesničkovej súťaže, ktoré by čerpalo to najlepšie z histórie hudobných festivalov ako bola od 60. rokov 20. storočia Bratislavská Lýra či v rokoch 2009 a 2010 Eurosong. Obidve tieto súťaže znamenali výraznú propagáciu pôvodnej slovenskej populárnej hudby a stali sa platformou pre rozvoj hudobnej scény na Slovensku aj s medzinárodným presahom.

Bratislavská lýra bola už od svojho vzniku podujatím, na ktorom pravidelne vystupovali víťazi Veľkej ceny Eurovízie a dopomohla k objaveniu takých velikánov slovenskej kultúry ako bola Marika Gombitová a skupina Modus, Jana Kocianová, Elán či Robo Grigorov. V 90tych rokoch úspešne slúžila ako forma Národného kola Eurovision Song Contest, čím dopomohla k najlepšiemu umiestneniu Slovenskej republiky v histórii tejto súťaže. 

Viaceré takéto hudobné festivaly ako je napr. Festival v San Remo v Taliansku, Melodifestivalen v Švédsku alebo prednedávnom obnovený Benidorm Fest v Španielsku dlhodobo pomáhajú v rozvoji domácej hudobnej scény a zároveň dokážu byť efektívnou platformou pre výber interpreta, ktorý bude reprezentovať danú krajinu na Eurovízii. V neposlednom rade zaznamenávajú aj výrazný komerčný úspech nielen doma, ale aj medzi zahraničnými fanúšikmi Eurovízie.

Obnovená účasť Slovenska na Eurovízii v rokoch 2009 a 2010 bola výrazným impulzom pre národnú hudobnú scénu, nakoľko sa do tohto národného výberu prihlásilo až 177 interpretov v roku 2009 a o rok neskôr dokonca až 239 uchádzačov, čo poukazuje na vysoký záujem o reprezentáciu našej krajiny zo strany slovenských interpretov. Tieto dva ročníky prispeli k obohateniu slovenskej hudobnej scény o mnohých dovtedy neznámych interpretov a priniesli slovenskej hudobnej scéne jeden z najväčších hitov začiatku 21. storočia, pieseň Horehronie.

Navyše, STVR má podľa zákona povinnosť hrať na svojich okruhoch minimálne 35% domácej hudby. Dokonca najmenej pätinu tejto slovenskej hudby musia tvoriť nové skladby. Podpora vzniku novej slovenskej hudby je jedným z dôležitých poslaní verejnoprávneho telerozhlasu a práve organizácia súťaží ako je slovenské národné kolo Eurovízie by ej v napĺňaní tohto poslania pomohla.

Ako ďalej spomína Programové vyhlásenie Vlády SR z 13. novembra 2023: “Vláda zabezpečí systémové kroky, projekty a aktivity, ktoré podporia zvýšenie národného povedomia.” Z tohto titulu vyzývame všetky kompetentné osoby a organizácie k prihláseniu sa k týmto cieľom aj formou účasti Slovenskej republiky na Eurovision Song Contest, nakoľko sa z nášho pohľadu jedná o efektívny spôsob, ako v širokej domácej a aj medzinárodnej verejnosti posilniť povedomie o novej slovenskej kultúre a zároveň ju propagovať v zahraničí. 

Ďalším z dôležitých cieľov Vlády SR je “podpora posilnenia štátnej prezentácie slovenskej kultúry a umenia v zahraničí, ktorú považuje za významný nástroj zahraničnej politiky Slovenskej republiky.” Eurovízia je ideálnou platformou na prezentáciu slovenskej kultúry a umenia, nakoľko s ohľadom na pomerne nízku finančnú náročnosť účasti na tejto súťaži (v ráde nižších stoviek tisíc eur) dokáže prezentovať Slovensko a jeho umenie viac než 160 miliónom divákov vo viac 150 krajinách sveta. Eurovízia totiž už dávno nie je len európskou záležitosťou, ale ako najväčšie nešportové naživo vysielané podujatie sa stáva celosvetovým fenoménom.

Obrovský komerčný úspech umelcov ako sú Loreen, Maneskin, RosaLinn alebo Duncan Laurence ukazuje, že účasť krajiny na Eurovision Song Contest dokáže prispieť k propagácii umelcov nie len v rámci Európy, ale má aj celosvetový presah. Dôkazom je aj fakt, že hoci sa Slovensko na Eurovízii od roku 2012 nezúčastňuje, naša krajina patrí medzi najaktívnejšie v rámci hlasovania fanúšikov v skupine Zvyšok sveta (všetky krajiny na svete okrem účastníckych štátov) a napriek tomu, že na Slovensku sa Eurovision Song Contest priamo nevysiela, až 24 interpretov z aktuálneho ročníka skončilo po skončení súťaže v slovenskom rebríčku Top 50 virálnych skladieb na Spotify. Z toho dôvodu považujeme účasť Slovenskej republiky na Eurovision Song Contest ako logickú a vysoko žiadúcu.

V neposlednom rade je dôležité pripomenúť, že Veľká cena Eurovízie vznikla v roku 1956 ako dôležitá kultúrna a mierová iniciatíva vo vtedajšej povojnovej Európe, ktorá mala za cieľ prezentovať jednotlivé národné kultúry obyvateľom ostatných krajín a vytvoriť tak atmosféru, ktorá zabráni ďalšiemu krviprelievaniu v Európe. Máme za to, že v súčasnej napätej medzinárodnej situácii by bola naša účasť na Eurovision Song Contest potvrdením našej snahy o mierovú budúcnosť Európy.

My, dolupodpísaní signatári tohto otvoreného listu, spolu s ďalšími podporovateľmi myšlienky návratu Slovenskej republiky na Eurovision Song Contest veríme, že spoločne dokážeme dodať nový impulz pre slovenskú hudobnú scénu a napomôcť dôstojnej a modernej reprezentácii Slovenskej republiky v zahraničí, ktorá bude vychádzať z toho najlepšieho, čo nám naša bohatá slovenská kultúra ponúka.  Naša dlhoročná neúčasť je premárnenou príležitosťou v rozvoji slovenskej národnej kultúry a efektívnej propagácii Slovenska v zahraničí.

Za OZ OGAE Slovakia, ktoré je iniciátorom tohto otvoreného listu, ponúkame pomocnú ruku a plnú súčinnosť pri prinavrátení Slovenskej republiky na eurovíznu mapu. 

 

Signatári otvoreného listu:

Adriána Filipová, prezidentka OZ OGAE Slovakia

Mikuláš Hanes, viceprezident OZ OGAE Slovakia

Blažej Fabian, člen Rady OZ OGAE Slovakia

Ludovic Rusch, člen Rady OZ OGAE Slovakia

Martin Galanda, člen Rady OZ OGAE Slovakia


OZ OGAE Slovakia    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že OZ OGAE Slovakia bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Oprávňujem OZ OGAE Slovakia odovzdať informácie poskytnuté v tomto formulári nasledujúcim stranám:




Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...