Zaradenie mačky domácej na zoznam invazívnych druhov (po vzore Poľska)
Info pre podpisovateľa
zaradenie mačky domácej na zoznam invazivnych druhov nemá žiaden vplyv na život a komfort žijúcich mačiek. Ide o zabezpečenie regulácie množenia mačiek, regulácie predaja a darovania mačiek. Zabezpečenie prostriedkov na odchyt a kastráciu túlavých mačiek a podobne...
Vážený pán Taraba
Chcel by som sa však na Vás obrátiť s prosbou v mene svojom aj občanov podpísaných pod touto petíciou. Prosba je v zmysle, presadiť v parlamente, prípadne nejak inak legislatívne ošetriť chov mačiek v domácnostiach. Určite Vám to nepríde zvláštne, nakoľko sám viete, koľko škody mačka dokáže v revíri narobiť. Sám mám problém s tým že v našej obci mačky neustále poľujú na moje rybky v jazierku a plašia lozením a pokusmi o lov moje kanáriky vo voliére. Dokonca sa pokúsili loviť aj sliepky ktoré sa u mňa voľne pásli- čo mi už príde absurdné. A nie som sám kto trpí neregulovaným chovom týchto šeliem.
Chcel by som poprosiť či by bolo možné zvážiť cestu po vzore našich susedov z Poľska ktorý vyhlásili už dávnejšie mačku za invazívny druh zvieraťa nakoľko nejde o pôvodný druh. Tak isto by som si dovolil navrhnúť, aj keď to bude ťažšie, reguláciu v zmysle izolovaného chovu , tak ako keď chce človek chovať väčšie mačkovité šelmy , musí mať zabezpečenú voliéru a nemôže ich púšťať voľne po prírode.
Dovolím si citovať úsek článku z webu info.sk „ Mačky sú v skutočnosti oveľa zlovestnejšie na prechádzkach v prírode ako doma. Je to v ich náture, no len v Austrálii sa ročne podieľajú na usmrtení viac ako troch miliárd živočíchov vo voľnej prírode – a to hovoríme len o potulných mačkách. Oveľa šokujúcejšie znie fakt, že mačky od roku 1788 zohrávajú dominantnú rolu pri vyhubení 34 druhov ohrozených zvierat a sú dôvodom klesajúceho počtu ďalších 123 ohrozených druhov. Analýzou 66 nezávislých štúdií austrálskych mačiek sa zistilo, že aj domáce mačky sú zodpovedné za ničenie prírody. Domáca mačka v prírode zabije priemerne 186 plazov, vtákov a cicavcov za rok. Dokopy ide o 4.440 až 8.100 zabitých zvierat na štvorcový kilometer územia obývaného mačkami ročne.“
Pevne verím že sa naším podnetom budete zaoberať
Juraj Kľúčik Kontaktujte autora petície