NIE výstavbe Multimodálneho logistického centra v Holíči
Dovoľujeme si Vás požiadať i o vpísanie Vašej adresy do formulára. Bez nej bude Váš hlas neplatný. Ďakujeme!
Online verzia petície proti výstavbe MLC v Holíč. Ak máte záujem podporiť papierovú verziu, nájdete ju aj na stránke OZ Kopčianska lipka
http://kopcianska-lipka.sk/peticia/
V zmysle §1 ods. (1) zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve obraciame sa v zmysle §1 ods. (2) s petíciou proti výstavbe Multimodálneho logistického centra v Holíči na:
Ministerstvo životného prostredia SR
Ministerstvo hospodárstva SR
Ministerstvo dopravy a výstavby SR
Ministerstvo kultúry SR
Orgány mesta Holíč
Orgány obce Kopčany
My, dolupodpísaní občania, vyjadrujeme svoj nesúhlas so zámerom firmy MLC Holíč s.r.o. na výstavbu Multimodálneho logistického centra – prekladiska nákladných kontajnerov na juhozápadnom okraji mesta Holíč, v prostredí dosiaľ nenarušenej kultúrnej krajiny a v blízkom susedstve národnej kultúrnej pamiatky Holíčsky zámok, veľkomoravského Kostola sv. Margity Antiochijskej, Pamiatkovej zóny Kopčany a Archeoparku Mikulčice – Kopčany a žiadame:
1. Odmietnutie zámeru výstavby multimodálneho logistického centra v investorom navrhovanom území par. čísla: 13281/1 a 13283 k.ú. Holíč
2. Aby zámeru nebol priznaný štatút významnej investície z dôvodu jeho nesúladu s verejným záujmom ochrany prírody a kultúrneho dedičstva
3.Ochranu zdravia obyvateľov dotknutých obcí z dôvodu enormného nárastu kamiónovej dopravy v regióne
4. Do budúcna vylúčiť akékoľvek priemyselné a komerčné aktivity s rázom krajiny nesúvisiace a to aj na miestach v blízkosti záujmového územia
5. Aby bolo vydané predbežné opatrenie podľa §43 ods. (1) písm. a) zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), ktorým sa zakazuje akékoľvek konanie vo veci podnikateľských zámerov na vyššie uvedenom záujmovom území do doby, kedy pandemická situácia v Slovenskej republike neumožní bezpečné konanie zhromaždení občanov ako je uvedené vyššie.
Odôvodnenie:
Investorom navrhované prekladisko sa má budovať v dvoch etapách:
1. výstavba prekladiska pre kombinovanú dopravu- železničná a kamiónová doprava,
2. dostavba pre ďalšie druhy dopravy.
Logistické centrum - prekladisko má dosahovať kapacitu pre manipulovaných 1 milión TEU (počet prepravených kontajnerov). Kontajnery do a z logistického centra budú prepravované najmä kamiónovou dopravou a železničnou dopravou na trati Holíč – Kúty. Tento objem predstavuje viac ako 40 vlakov za deň. Kamiónová doprava by mala tvoriť 15% z celkového objemu – cca 150 000 TEU (kontajnerov) za rok. Investor plánuje 16 hodinovú dennú prevádzku, v ktorej sa počíta s odbavovaním 1 kamióna každé 3 minúty.
V dotknutom území má prekladisko v prvej etape zabrať 1 142 tisíc m2 ornej pôdy, z toho 36 732 m2 zastavaného územia stavbami s vyhliadkou rozšírenia na 70 000 m2. Súčasťou prekladiska má byť 5 koľajových portálových žeriavov, 11 veľkých skladovacích hál, nové obslužné železničné a cestné komunikácie, parkovisko pre 100 kamiónov a 139 osobných áut.
Sme presvedčení o tom, že vybudovaním obrieho prekladiska nákladných kontajnerov by došlo nielen k zásahu do práv na ochranu zdravia a priaznivého životného prostredia obyvateľov prostredníctvom zvýšenia hlukovej a emisnej záťaže spôsobenej intenzívnou nákladnou dopravou, ale tiež k nezvratnej devastácii prírody a devalvácii historicky mimoriadne cenného územia s pravekými i stredovekými archeologickými náleziskami i nálezmi z obdobia Veľkej Moravy a pamiatkami z doby, kedy bol Holíčsky zámok cisárskym sídlom Márie Terézie a jej manžela Františka Štefana Lotrinského, jediným svojho druhu na Slovensku.
Výstavba prekladiska a nevyhnutnej dopravnej infraštruktúry v investorom navrhovanom území medzi mestom Holíč, obcou Kopčany a riekou Moravou by tiež predstavovala obrovský záber kvalitnej poľnohospodárskej pôdy, zásah do biotopov viacerých živočíšnych druhov, navýšenie úrovne svetelného smogu a v neposlednom rade zmarenie potenciálu kultúrneho cestovného ruchu, ktorý sa v území úspešne rozvíja vo väzbe na postupnú obnovu pamiatok a prvkov barokovej kultúrnej krajiny podporenú štátom, mestom Holíč a obcou Kopčany. Zámer výstavby prekladiska taktiež ohrozuje snahu o zápis územia Archeoparku Mikulčice – Kopčany do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, o ktorý sa slovenská strana usiluje spolu s kultúrnymi inštitúciami Českej republiky.
Za Vašu podporu ďakujeme.
Petičný výbor
Kopčany: Mgr. Ivona Bolebruchová, Ing. Erika Okániková, Ing. Peter Sloboda
Holíč: Mgr. Katarína Mičová, Mgr. Miriam Hurbanová, Mgr. Róbert Rund, Bc. Juraj Dubecký
Mgr. Ivona Bolebruchová Kontaktujte autora petície