Úprava návrhu Zákona o integrovanej posudkovej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Kontaktujte autora petície

POĎAKOVANIE

2024-12-01 13:37:55

Ďakujeme Vám za takmer 5800 podpisov. Vďaka nim sme na rokovaniach s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s ďalšími organizáciami mohli dosiahnuť zmeny v zákone, ktorý je už schválený parlamentom a jeho znenie si môžete pozrieť na linku nižšie.
Petíciu pozastavujeme a veríme, že pomoc a podpora pre osoby so zdravotným znevýhodnením bude naďalej jednou z priorít MPSVaR, ktorému ďakujeme za konštruktívne rozhovory a tešíme na ďalšie.

 

Ak budete mať ešte nejaké otázky, postrehy, alebo pripomienky, kontaktujte nás cez sociálne siete.

 

Akčné rodinyBlue_Minimalist_Daily_Checklist_Facebook_Post_(2).jpg


Akčné rodiny, o. z.

Ďalšie odpovede na vaše otázky:

2024-11-17 16:29:14

Blue_Minimalist_Daily_Checklist_Facebook_Post_(1).jpg



1. Všetky poruchy autistického spektra sú naspäť v návrhu zákona - v znení sa už nespomína len nízkofunkčný a strednefunkčný autizmus, ale obsahuje pomenovanie pervazívne vývinové poruchy so stredne ťažkou alebo ťažkou poruchou funkčnosti vo viacerých oblastiach. Konkrétne znenie ešte musí schváliť vláda a parlament.



2. Funkčnosť, ktorej sme sa všetci obávali najmä pri znevýhodneniach ako je PAS, MP, alebo duševné poruchy bude založená na posudku klinického psychológa, ktorý bude prílohou žiadosti ale aj jednou z povinných častí integrovaného posudku pri daných znevýhodneniach. Bude ho teda vypracovávať odborník na dané znevýhodnenie.



Ohľadom funkčnosti ešte pár slov - všetci sa toho bojíme, ale musíme si uvedomiť pár vecí:



- pomoc a podporu potrebujú ľudia so zníženou funkčnosťou v súkromnom a/alebo verejnom živote. Keď sme pripomienkovali znenie návrhu zákona, sedeli sme nad tým celé noci a hľadali aj príklady z iných štátov a ich posudkových systémov. Zistili sme, že kompenzácia ZŤP je v mnohých štátoch založená najmä na funkčnosti.

Medzi najinkluzívnejšie štáty napr. môžeme zaradiť Írsko, ale zoznam diagnóz by ste u nich hľadali márne. Celý systém je založený práve na pomoci tým, ktorí to potrebujú. Majú dobre prepracované posudzovanie funkčnosti v mnohých oblastiach a verím, že sa k tomu schyľuje aj u nás, len sme ešte na začiatku.



- diagnóza ani výška IQ nerozhodujú vždy o funkčnosti osoby - pekne to vystihli slová, ktoré odzneli aj na TB z úst PhDr. Mišovej, ktorá správne poukázala, že dve osoby s rovnakou výškou IQ nemusia byť rovnako funkčné v živote. U jedného stačí menšia podpora, pomoc pri vybavovaní alebo pri niektorých úkonoch, iný si vyžaduje oveľa väčšiu pomoc pri zaradení sa do spoločnosti alebo v osobnom živote. Vidíme to aj pri osobách s PAS, keď má napr. Asperger s nadaním väčší problém v bežnom živote ako iné dieťa s priemerným alebo nižším intelektom. Mnohí sme narazili práve na toto - vie chodiť, navštevuje bežnú školu, má normointelekt alebo nadanie, tak nemôže mať problém a stačí mu dať 4x po zadku a vylieči sa.



- je dobré, že posudok o funkčnej kapacite bude robiť odborník a nebudeme ju musieť 100krát dokazovať tak, ako doteraz.



Musíme si tiež uvedomiť (a rozhodne to nie je veľmi populárne), že stále ide o kompenzácie ŤZP a jeho dôsledkov na život a mali by ich dostať tí, ktorým tie dôsledky zabraňujú bez pomoci plnohodnotne žiť. Vo všetkých posudkových systémoch, ktoré sme si pozreli je dôraz kladený práve na kompenzáciu dôsledkov. V súčasnosti sme mali problém dokázať, že tie dôsledky máme, lebo niekto niekde určil nejakej diagnóze počet percent. V realite sme sa stretli aj s prípadom, keď dali dieťaťu len 50%, lebo podľa tabuľky viac dať nemohli. Pritom dôsledky na život dieťaťa aj rodiny boli obrovské.



Najväčšia výzva pre zákonodarccov bude nastaviť systém tak, aby žiadny človek, ktorý to potrebuje, nebol odmietnutý a bola mu poskytnutá pomoc a podpora.


Akčné rodiny, o. z.

Odpovede za otázky ohľadom zákona

2024-11-15 13:20:10

ODPOVEDE na vaše otázky, ktoré zatiaľ poznáme:



1. Plošné preposudzovanie nebude. Kompenzácie a príspevky, ktoré dostávate v súčasnosti budete dostávať aj naďalej. Nový posudok bude potrebné vypracovať len v prípade:

- že skončí platnosť pôvodného posudku

- sami podáte návrh na opätovné posúdenie, napr. pri zhoršení stavu a nároku na ďalšie kompenzácie alebo podporu.



2. Lehota na vyhotovenie posudku bude určená na 60 dní, v osobitých a náročných prípadoch ju bude možné predĺžiť o ďalších 60 dní.



3. Nadobudnutie účinnosti nového zákona je predbežne stanovené na 1. 9. 2025.



Ďalšie odpovede budeme pridávať postupne.Blue_Minimalist_Daily_Checklist_Facebook_Post.png


Akčné rodiny, o. z.

ČO PRINIESOL ROZHOVOR S MINISTERSTVOM PRÁCE SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY

2024-11-09 09:30:35

Veríme, že posun k lepšiemu.

Prešli sme si pripomienky k návrhu zákona o integrovanej posudkovej činnosti, ktoré sme napísali v petícii aj ďalšie od iných organizácií. Budeme ďalej komunikovať a doplním ešte ďalšie, ktoré vyplynuli z vašich príspevkov počas posledných dní a spôsobujú problémy rodinám so zdravotne postihnutým členom.

 Predbežne sme boli informovaní o zaradení viacerých diagnóz naspäť do zákona a o zmene niektorých paragrafov. Upozorňujeme, že návrh zákona sa ešte môže meniť po stretnutiach s ďalšími ministerstvami, výbormi a organizáciami, musí byť tiež schválený vládou a následne aj parlamentom. Pozmeňujúce návrhy k nemu môžu následne podať aj samotní poslanci. Upravený návrh sme nevideli, ale bolo nám prisľúbené jeho zaslanie v najbližších dňoch, dovtedy to beriem s rezervou, nakoľko aj súčasná podoba sa stále môže výrazne zmeniť. Preto vás prosíme naďalej o podporu petície, práve jej šírenie a zverejnenie priniesli tento výsledok:

 -       VFA, atypický autizmus ani Aspergerov syndróm by už vypadávať nemali, ale v súčasnosti sa ešte uvažuje nad znením paragrafu, ktorý by zaručil, že pomoc dostanú tí, ktorí ju naozaj potrebujú. Minister trvá na tom, aby boli príspevky a kompenzácie poskytované na základe funkčnosti jednotlivých osôb, nie na základe diagnózy. Upozornili sme, že v prípade pôvodného znenia by pomoc nedostali mnohí, ktorí ju naozaj potrebujú. Otázkou do budúcnosti taktiež zostávajú kritériá na skúmanie funkčnosti/nefunkčnosti danej osoby.

-       Pervazívne vývinové poruchy by mali byť opätovne zaradené k diagnózam vyžadujúcim kompenzáciu zvýšených výdavkov na ošatenie, obuv a vybavenie domácnosti. Presné znenie však v súčasnosti nepoznáme.

-       Do zákona by mali byť opätovne zaradené aj chronická pankreatitída, chronické alebo genetické pľúcneho ochorenia v podobnom rozsahu, ako boli zaradené v súčasnom zákone

-       Posudkový lekár bude mať povinnosť konzultovať správy a stav žiadateľa so špecialistom na danú diagnózu

-       Žiadosti o kompenzácie budú schvaľované na základe posúdenia fyzickej a mentálnej funkčnosti a sociálneho aspektu (dôsledkov na život)

-       Na základe § 22 nebudú plošne preposudzované nároky na kompenzácie a príspevky, ktoré boli schválené do 31. 8. 2025. V praxi to znamená, že ak máte teraz schválený OP, nebudete automaticky preposudzovaní po 1. 9. 2025 (nadobudnutie účinnosti), ale len na vlastnú žiadosť alebo v prípade, že vám bol určený termín platnosti súčasného posudku.

 

Čo ostalo nenaplnené, alebo vyžaduje ďalšie rokovania a prípravu:

-       Určenie bežnej starostlivosti o dieťa so znevýhodnením do veku 15 rokov – mali by byť zostavené skupiny odborníkov.

-       Nárok na ZŤP u osoby s achondroplázoiu, ale s výškou nad 120 cm. Ministerstvo to zdôvodňuje, že ak má osoba viac cm, nemá také problémy napr. s výškou vypínačov, schodov a podobne. Ak by tak bolo, má možnosť odvolať sa na iný paragraf v časti Chrbtica, písmeno b, kde nie je výška určená.

-       Kritériá na určenie funkčnosti/nefunkčnosti.

-       Znenie časti o poruchách autistického spektra – malo by byť naplnené ešte pred prijatím zákona po stretnutiach o odborníkmi z MZ SR a ďalších organizácií.

-       Mala by byť vypracovaná „Cesta klienta“, ktorá pomôže klientom zorientovať sa v novom systéme integrovanej posudkovej činnosti.

 

Čo ešte budeme pripomienkovať a je dôležité prijať, aby bol nový systém spravodlivejší:

 

-       Znenie zákona o dĺžke konania – v návrhu je určené lehota 60 + v prípade nezrovnalostí sa môže predĺžiť o primeraný čas. Z praxe vieme, že takto voľne určená lehota má za následok prieťahy, ktoré trvajú nie dni, ani týždne, ale skôr mesiace a roky.

-       Nad činnosťou posudkového lekára nie je určený kontrolný orgán, tak ako je to napr. v prípade iných špecialistov, kde sa môžete obrátiť na Úrad dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou. Nesprávnym posúdením však môže ublížiť aj posudkový lekár, preto navrhneme, aby bol určený aj jemu kontrolný orgán.

-       Vyžadovanie posudku o funkčnosti od psychiatra resp. klinického psychológa v prípade žiadateľa s neurovývinovou, mentálnou alebo duševnou poruchou a jeho rešpektovanie pri posudzovaní žiadostí.

 

Naďalej vás prosíme o podporu petície, pretože práve vďaka vám sa možno podarí presadiť aspoň niektoré naše pripomienky.

 

https://www.peticie.com/uprava_navrhu_zakona_o_integrovanej_posudkovej_innosti_a_o_zmene_a_doplneni_...


Akčné rodiny, o. z.

Čo sa zmení a aký to môže mať dosah?

2024-11-05 17:42:03

Dobrý deň, 

zmien je veľa, všetky nedokážeme obshiahnuť, ale snažili sme sa prehľadne spracovať aspoň tých pár, ktoré budú mať extrémne negatívne dôsledky. Sledujte postup petície a našich snáh na našich sociálnych sieťach. Snažíme sa tam dať vždy aktuálne informácie.

Youtube Instagram  Facebook

 

 


Akčné rodiny, o. z.



Zdieľajte túto petíciu

Pomôžte tejto petícii získať viac podpisov.

Ako prezentovať petíciu?

  • Zdieľajte petíciu na svojej nástenke na Facebooku a v skupinách súvisiacich s témou vašej petície.
  • Kontaktujte svojich priateľov
    1. Napíšte správu, v ktorej vysvetlíte, prečo ste túto petíciu podpísali. Ak ľudia pochopia dôležitosť témy, je väčšia pravdepodobnosť, že petíciu podpíšu.
    2. Skopírujte a vložte webovú adresu petície do vašej správy.
    3. Odošlite správu prostredníctvom e-mailu, cez SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.



Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...